Wall Street Journal: – Iran kan ikke få vetorett over oljestrømmen

Sjefen for verdens største derivatbørs advarer Trump-administrasjonen mot å gripe inn i oljemarkedet.

Etter måneder på markedet og flere priskutt er Bettina Buruds luksusleilighet på Frogner solgt – til fem millioner kroner under første prisantydning. Samtidig har Emil Iversen og hans forlovede fått medhold av Statsforvalteren i byggingen av sin hundremillionersvilla på Snarøya.

Trump-administrasjonen har brukt opp «flere års» beholdning av kritisk ammunisjon siden krigen mot Iran startet, ifølge tre personer med kjennskap til saken.

Ulf Huse har investert 10 millioner kroner. Fjerde kvartal ble det sterkeste kvartalet for 2025 og den positive utviklingen ventes å fortsette i 2026.

Øystein Stray Spetalen selger seg helt ut av Arribatec Group. Som desidert største eier måtte han gi en høy rabatt i nedsalget.

Norvestor kjøper Zalaris med 40 prosent premie på torsdagens sluttkurs. Det foreslåtte 2025-utbyttet utgår.

Next Biometrics måtte dumpe prisen med 88 prosent i kriseemisjon. – Jeg skal få tilbake pengene mine, og vel så det, sier aksjonær Tormod Stene-Johansen, som sitter med kjempetap.

Oppkjøpsfondsselskapet blar opp over 2 milliarder kroner.

En rekke grep skal spisse satsingen og sikre vekst i Equinors internasjonale del. Fire prosjekter blir sentrale.

Markedene i Asia og Stillehavsregionen har brukt fredagen på å falle etter at oljeprisen nok en gang rundet 100 dollar.

Ifølge USAs finansminister Scott Bessent vil de nå tillate at andre land kjøper russisk olje som er strandet til havs.

Oppkjøpsfondet har fått med seg ledelsen i et bud på selskapet som leverer HR- og lønnssystemer.

Programvare- og konsulentselskapets største aksjonær casher inn 141 millioner kroner.

Krigen i Midtøsten sendte oljeprisen opp og bidro til børsfall i Asia fredag. Investorene tvinges til å revurdere forventningene om rentekutt fra den amerikanske sentralbanken.

USA åpner midlertidig for kjøp av russisk olje som allerede befinner seg på tankskip til sjøs, i et forsøk på å stabilisere energimarkedene etter at krigen mot Iran har lammet trafikken gjennom Hormuzstredet.

Verden var tøffere og vanskeligere enn han trodde.

Oljegründer og Petrolia-aksjonær Berge Gerdt Larsen tror oljeprisen skal tilbake til 60 dollar fatet. – Skal Trump vinne mellomvalget og republikanerne neste valg må bensinprisene i USA ned. Det vet vi som har studert i USA, sier Gerdt Larsen.

Tidligere denne uken advarte Trump Iran om konsekvenser av å plassere miner i området.

Tryggheten er stor og relasjonene i teamet er gode. Likevel er det problemstillinger som aldri kommer på bordet. Hvordan kan sjefen løfte frem disse?

Lexus har oppdatert sin elektriske suv, og kommer med en banebrytende nyhet.

Frp-leder Sylvi Listhaug gav Tonje Brenna (Ap) huden full for et arbeid regjeringen Listhaug selv satt i, vedtok.

KI gjør det mulig å bygge mer, raskere. Benytter konkurrentene dine muligheten til innovasjon og forbedring, kommer du ikke langt med å bare prioritere «billigere».

Etter å ha vunnet frem i tingretten, gikk det helt andre veien i lagmannsretten for Norwegian. – Vi er skuffet, sier selskapets finansdirektør

Norges naboland har fire ganger så store drivstofflager. Statsminister Jonas Gahr Støre vurderer å øke dem.

Europa mener svaret på Iran-krigen og galopperende oljepriser er mer fornybar energi. Norske politikere sier «drill, baby, drill».

Donald Trump tok ikke faren for oljekrise alvorlig. Å få til eskorte av oljetankere, blir mer enn krevende.

– Vi har anmeldt forholdet, sier Fredrikstad-investoren Haakon Morten Sæter som sitter som styreleder i selskapet.

Sjøfartsdirektoratet har bestemt at det ikke vil være tillatt for norskflaggede skip å bevege seg inn i Hormuzstredet inntil videre.

Anders Månum tok sitt liv opp til revisjon – og sa farvel til Excel-kolonnene til fordel for blanke ark og hotelldrift i fjellheimen.

I kjeller og på loft kan det finnes gull og overraskelser. Her er gjenstandene du bør se etter nå.

Onsdag kveld rundspilte Bodø/Glimt storlaget Sporting Lisboa og vant lekende lett 3–0 hjemme på Aspmyra stadion. Slike resultater reiser et grunnleggende spørsmål: Hva er egentlig kilden til Glimts suksess?

Oljeprisen steg på ny over den «magiske» 100-dollargrensen. Motsatt vei gikk det for børsene i New York.

Brødrene Finn Erik og Bjørn Gaarder Arctander deler 110 millioner kroner når de selger et strømselskap i Sverige til det norske, børsnoterte konsernet Elmera Group, tidligere Fjordkraft.

Klimaendringene forsvinner ikke selv om andre kriser virker mer akutte. Tvert imot gjør uro i geopolitikken behovet for stødig klimaomstilling enda tydeligere.

Da krigen brøt ut, satte Equinor-sjef Anders Opedal ned en egen gruppe for å få full oversikt. Han har knapt sett lignende prisbevegelser som nå.

Og det fra Hautvillers – champagnens fødested.

Med hjelp fra Jeffrey Epstein fikk Terje Rød-Larsen og Mona Juul kjøpe sin Frogner-leilighet under markedspris. Nå gir Advokattilsynet smekk til to involverte advokater. Mens den ene tar selvkritikk, slår den andre tilbake.

Kabelstrikk eller kasjmir er anbefalt. Gjerne i sterke farger.

Bransjetopper fra Salmar og Mowi avviser ambisjonen om fem prosent dødelighet i havbruk som helt urealistisk – det handler om biologi og «hendelser utenfor vår kontroll». Virkelig?

Seniorstrateg Dane Cekov rister på hodet over USAs anklager om strukturell overkapasitet og valutamanipulasjon: – De er jo helt perverst opptatt av vareoverskudd.

Hydro får fortsatt noe gass i Qatar og vil opprettholde produksjonen på 60 prosent kapasitet.

Stavanger-investoren Harald Espedal har kvittet seg med oljeaksjer og vært på bunnfiske i det norske flyselskapet.

Rammeavtale-overskridelser i Forsvarsbygg førte til at departementet mistet tilliten til direktør Thorbjørn Thoresen. Nå går han til søksmål for å få tilbake toppjobben.

Gulfstatene har redusert produksjonen med drøyt ti millioner fat, og det kan bli mer. Frislippet av olje fra strategiske lagre gir en sårt tiltrengt buffer, men er ingen varig løsning, advarer IEA.

Roséchampagne fra Premier Cru-landsbyen Hautvillers, kjent som hjemstedet til Dom Pérignon. Louis Nicaise Brut Rosé byr på frisk syre, røde bær og en mineralsk avslutning – en elegant champagne som fungerer både som aperitiff og til mat.

Oljeprisen steg gjennom dagen til tross for IEAs krisegrep. Det ga god avkastning på Oslo Børs torsdag.

Oljeanalytiker Ole Hvalbye stusser over at markedet priser inn situasjonen som midlertidig: – Et hopp til 150 og 200 dollar er ikke umulig.

En oljepris på 140 dollar i to måneder er trolig tilstrekkelig til å sende deler av verdensøkonomien inn i en mild resesjon.

Mannen som ble pågrepet ved synagogen i Trondheim torsdag, er siktet for flere brudd på vegtrafikkloven samt at han er…

The New York Times’ hovedfilmkritiker mener at norske Renate Reinsve bør få prisen for beste kvinnelige hovedrolle.

Her kan du følge rettssaken mot Marius Borg Høiby. Aftenpostens direktestudio gir løpende oppdateringer fra retten og…

En sparsommelig, men besnærende plate fra Krissy Mary.

I dag er det fredag den 13, en dato som av mange forbindes med uflaks og overtro.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish.